STACJA METEOROLOGICZNO-SYGNALIZACYJNA

 

21-08-2014
Odchwaszczanie rzepaku cz.1 Przedsiewne i bezpośrednio po siewie (do 3 dni)

O tym, że rzepak należy odchwaszczać jesienią nie trzeba rolników przekonywać. Jedynie co może sprawiać trudności to wybór odpowiedniej metody oraz preparatu do jesiennej eliminacji chwastów.

http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/rosliny-oleiste/odchwaszczanie-rzepaku-cz-1-przedsiewne-i-bezposrednio-po-siewie-do-3-dni,52490.html
21-08-2014
Kryzys na polskim rynku owoców i warzyw nie do udowodnienia?


W połowie lipca Polska złożyła wniosek do Komisji Europejskiej w sprawie rekompensat w związku z kryzysem cenowym na rynku owoców miękkich. Potem sytuację skomplikowało jeszcze rosyjskie embargo na owoce i warzywa. Są zapowiedzi pomocy dla producentów dotkniętych embargiem, a jaki jest stan rozmów w sprawie rekompensat dla producentów owoców miękkich? Wniosek złożono 15 lipca, kiedy będzie odpowiedź?

http://www.farmer.pl/finanse/dotacje-i-doplaty/kryzys-na-polskim-rynku-owocow-i-warzyw-nie-do-udowodnienia,52555.html
21-08-2014
Będą nowe przepisy dotyczące kontrolowania sprzętu do stosowania środków ochrony roślin

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi pracuje nad zmianą przepisów i rozszerzeniem wymagań dotyczących kontrolowaniu urządzeń przeznaczonych do stosowania środków ochrony roślin. Od 1 stycznia 2015 r. obowiązkowe badania będą musiały między innymi przejść zaprawiarki nasion, opryskiwacze szklarniowe oraz pozostały niestandardowy sprzęt służący do stosowania środków ochrony roślin.

http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/ochrona-roslin/beda-nowe-przepisy-dotyczace-kontrolowania-sprzetu-do-stosowania-srodkow-ochrony-roslin,52530.html
21-08-2014
Porównanie plonowania rzepaku

http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/rosliny-oleiste/wyniki-plonowania-rzepaku-ozimego-w-badaniach-pdoir-za-2014-r,52364.html

http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/nasiennictwo/plonowanie-rzepaku-z-monsanto,52534.html

http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/nasiennictwo/plonowanie-odmian-rzepaku-z-pol-basf,52482.html

http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/nasiennictwo/wyniki-plonowania-odmian-rzepaku-kws,52205.html

http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/rosliny-oleiste/najlepiej-plonujace-rzepaki-wedlug-coboru,52082.html


http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/nasiennictwo/plon-odmian-rzepaku-limagrain,52262.html
21-08-2014
Producenci porzeczki i wiśni dostaną pomoc

http://e-sadownictwo.pl/www.farmer.pl/prawo/przepisy-i-regulacje/producenci-porzeczki-i-wisni-dostana-pomoc,52567.html
21-08-2014
W najbliższych dniach rozpoczną się już zbiory grusz odmiany Faworytka. Przewidujemy, że tegoroczne zbiory rozpoczną się wcześniej niż zazwyczaj. W związku z przyśpieszeniem pory dojrzewania ważne będzie systematyczne monitorowanie stanu dojrzałości owoców (test skrobiowy, jędrność, zawartość ekstraktu). Owoce przeznaczone do długotrwałego przechowywania muszą zostać zebrane w odpowiednim terminie.

CHOROBY PRZECHOWALNICZE
Utrzymujące się wysokie średnie dobowe temperatury oraz częste opady mogą spowodować znaczący wzrost presji parcha jabłoni. Warto w obecnym sezonie zwrócić szczególną uwagę na zabezpieczenie owoców przed parchem przechowalniczym, ponieważ w wielu sadach widoczne są plamy na owocach i liściach. Na około dwa tygodnie przed zbiorem należy wykonać zabieg preparatem: Kaptan 50 WP w dawce 3 kg/ha
Aby zabezpieczyć owoce przed chorobami przechowalniczymi należy zastosować jeden zabieg (na 7 dni przed zbiorem) lub dwa zabiegi w przypadku zwiększonej presji chorobowej (14 i 7 dni przed zbiorem): Switch 62,5 WG w dawce 0,75 kg/ha lub Bellis 38 WG w dawce 0,8 kg/ha.
Można również wybrać preparat Zato 50 WG, zarejestrowany do jednokrotnego stosowania przeciwko chorobom przechowalniczym w terminie na 14 dni przed zbiorem owoców Zato 50 WG w dawce 0,2 kg/ha.

NAWOŻENIE DOLISTNE JABŁONI
Potwierdzają się obawy, że w obecnym sezonie mogą wystąpić problemy z przechowaniem owoców. W związku z tym wskazane jest aby zadbać o nawożenie owoców produktami wapniowymi. W przypadku obaw co do stosowania chlorku wapnia w wysokich temperaturach, należy stosować preparaty zawierające wapń skompleksowany aminokwasami.

W przypadku dogodnych warunków pogodowych (temperatury za dnia poniżej 20 °C) można zastosować chlorek wapnia w dawce 7 – 10 kg/ha. Aby zwiększyć efektywność dokarmiania wapniem do każdego zabiegu polecamy dodawać Megafol w dawce 1 l/ha.

źródło www.e-sadownictwo.pl
19-08-2014
Co atakuje warzywa liściowe w uprawie poplonowej?

Sierpień jest ostatnim miesiącem, kiedy można wysadzać rozsadę lub wysiewać nasiona warzyw liściowych przeznaczonych na zbiór jesienny. Zmienna pogoda sprzyja porażaniu tych warzyw przez różne choroby grzybowe.

http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/ochrona-roslin/co-atakuje-warzywa-lisciowe-w-uprawie-poplonowej,52513.html
19-08-2014
Maliny po zbiorach

Odmiany malin owocujących na pędach dwuletnich zakończyły już praktycznie owocowanie. Aby krzewy były zdrowe i obficie plonowały w przyszłym roku, już latem należy wykonać pierwsze zabiegi pielęgnacyjne.

http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/ochrona-roslin/maliny-po-zbiorach,52476.html
19-08-2014

KOMISJA EUROPEJSKA ODBLOKOWAŁA 125 MLN EURO NA POMOC DLA PRODUCENTÓW OWOCÓW I WARZYW.

Komisja Europejska odblokowała 125 mln euro na pomoc dla producentów owoców i warzyw.

więcej na http://www.farmer.pl/finanse/dotacje-i-doplaty/jest-125-mln-euro-wsparcia-dla-warzyw,52501.html

19-08-2014
Letnie szczepienie czyli okulizacja

Okulizacja to dość znany sposób rozmnażania roślin sadowniczych. Jest to mało kłopotliwy sposób za pomocą, którego w okresie letnim możemy zaszczepić swoją ulubiona odmianę drzewa.

więcej na http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/inne-uprawy/letnie-szczepienie-czyli-okulizacja,52508.html