STACJA METEOROLOGICZNO-SYGNALIZACYJNA

 

ZWALCZANIE CHWASTÓW W UPRAWIE ZIEMNIAKA

W tym roku sadzenie ziemniaków rozpoczęło się wcześnie w porównaniu z ubiegłym rokiem. Oprócz walki z chorobami i szkodnikami, należy pamiętać o zwalczaniu chwastów. Zaleca się wykonanie zabiegu środkiem chwastobójczym SENCOR LIQUID 600SC. Jego skład opiera się na nowej, płynnej formulacji metrybuzyny. Szczególnie polecany jest do zwalczania chwastów przytuli czepnej, psianki czernej i tobołków polnych.
AKTYWNE KOMUNIKATY 16.04.2014

Aktywne komunikaty na stronie PIORiN są wskazaniem konieczności wykonania zabiegu.

POWIAT PŁOCKI:
Jabłoń
*parch jabłoni
*zaraza ogniowa
*mączniak

Rzepak
*słodyszek

POWIAT PUŁTUSKI
Jabłoń
*kwieciak
*parch

POWIAT LEGIONOWSKI
Jabłoń
*parch
WYSOKIE RYZYKO SZAREJ PLEŚNI

Od dnia wczorajszego istnieje bardzo wysokie ryzyko wystąpienia szarej pleśni na naszym terenie. Szczególną uwagę należy zwrócić na ochronę truskawki pod folią.
RYZYKO PARCHA NA NASZYM TERENIE

W dniu dzisiejszym stacje odnotowały bardzo duże ryzyko infekcji askospor oraz konidiów parcha.
CZERWONY ALARM DLA SADOWNIKÓW

Zgodnie ze wskazaniami stacji w Załuskach, Czerwińsku, Serocku i Raciążu istnieje bardzo duże ryzyko wystąpienia PARCHA JABŁONI. Zabieg należy wykonać jak tylko warunki pogodowe będą sprzyjające.
CZERWONY ALARM DLA PRODUCENTÓW TRUSKAWEK

Jak tylko warunki pogodowe pozwolą, należy jak najszybciej wykonać zabieg przeciwko SZAREJ PLEŚNI. Kolejny oprysk zaleca się wykonać 4-5 dni później. Ochrona w szczególności dotyczy kwitnących truskawek będących pod folią.
OCHRONA JABŁONI I RZEPAKU W POWIECIE PŁOCKIM

Obecnie aktywne są komunikaty dotyczące konieczności wykonania zabiegu przeciwko zarazie ogniowej, parchowi jabłoni oraz słodyszkowi rzepakowemu.
KOMUNIKAT SADOWNICZY - MĄCZNIAK JABŁONI

Na powiecie płockim PIORiN wydała komunikat dotyczący konieczności wykonania zabiegu przeciwko mączniakowi w sadach jabłoniowych. Konieczne jest wykonanie zabiegu jednym z proponowanych środków:

*Score 250 EC - 200ml/ha
*Zato 50 WG 1,5g/100m2 + Antracol 70 WG 15g/100m2
*Difo 250 EC - 0,2l/ha
*Nimrod 250 EC - 0,7-1,4l/ha
*Kaptan plus 71,5 WP - 2kg/ha
Komunikat rolniczy- Słodyszek rzepakowy

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa zamieściła komunikat dotyczący pojawienia się słodyszka rzepakowego na terenie powiatu płońskiego. Jest konieczność wykonania zabiegu zwalczającego tego szkodnika:
* Mospilan 20 SP 0,12 kg/ha + Sumi-Alpha 050 EC 0,25 l/ha *Proteus 110 OD w dawce 0,6 l/ha
*Karate Zeon 050 CS w dawce 0,12 l/ha
*Nurelle D 550 EC 0,6 l/ha
OCHRONA PLANTACJI PORZECZKOWYCH PRZED WIELKOPĄKOWCEM PORZECZKOWYM

Wielkopąkowiec porzeczkowy jest szpecielem, który występuje coraz powszechniej i obecnie jest najgroźniejszym szkodnikiem porzeczki czarnej. Często jest również przyczyną likwidacji wielu plantacji. Wycofanie środków, których skład oparty był na endosulfanie, amitrazie i karbosulfanie przyczynił się do znacznego wzrostu uszkodzeń krzewów.
Wiosną jego szkodliwość objawia się nabrzmieniem pąków, które są zasiedlone przez szpeciela. Pąki te nie rozkwitają i szybko zamierają, co doprowadza do osłabienia plonowania. Wielkopąkowiec wykazuje się również szkodliwością pośrednią, polegającą na przenoszeniu choroby wirusowej zwanej rewersją porzeczki czarnej.

Szkodniki przenoszone są głównie przez wiatr, wodę a także na ciałach owadów.

Sadzonki należy kupować od zaufanych dostawców, wolne od patogenów i posiadające dokumenty potwierdzające ich zdrowotność. Oprócz tego od momentu posadzenia krzewów należy prowadzić lustracje na obecność szpecieli i innych szkodników. Obecnie do zwalczanie wielkopąkowca porzeczkowego zarejestrowany jest środek Ortus 05 SC w dawce 1,5 l/ha.